disco

disco

2014. július 25., péntek

CAMARO’S GANG

A Camaro’s Gang egy olasz kalózrádió saját kiadója, a Superradio Records projektje volt. Az italodiscóért rajongó zenészek alapították, és barátaik segítettek a felvételek elkészítésében. A formáció első és legismertebb slágere, az 1982-es Ali Shuffle egy öt évvel korábbi Alvin Cash-dal feldolgozása. 1985-ben jelent meg a Camaro’s Gang egyetlen albuma, a Decamerone. 1986-ban az együttes megszűnt, húsz évvel később azonban egy korlátozott példányszámban kiadott mixalbum váratlan sikerének köszönhetően újjáalakult. Az eredeti tagok egyike, Alessandro Novaga Camaro’s néven is készített néhány felvételt, ám netes források szerint ezek függetlenek a Camaro’s Gang tevékenységétől.


TAGOK ÉS KÖZREMŰKÖDŐK
Az eredeti felállás
* Barry Mason (billentyűs hangszerek, ének)
* Capitain Noir (billentyűs hangszerek, ének)
* Franco „Punk” [Franco Scopinich] (billentyűs hangszerek, ének)
* Alessandro (Alex) Novaga (billentyűs hangszerek, sequencerek)
* Antony Marinelly (dobok, ének)
* Claudio „Maskio” (gitár, basszusgitár)
* Fulvio „Maskio” [Fulvio Mazzotti] (ütős hangszerek, ének)
* Mirko Ravelli (gitár, ének)
* Moreno „Indian” [Moreno Lombardi] (gitár, billentyűs hangszerek)
* Pecos (dobok, ének)
* Pierre „D. J.” [Pierre Feroldi] (ének, tánc)
* Robin „G.” (gitár, ének)
* Sandro „Soul Time” [Sandro Casiglieri] (ének)
* Symona [Simona Torre] (ének)
* Walter [Walter Biondi] (billentyűs hangszerek)
* Venise [Stalwarts Venise] (ének)
* Franco Arrignani (ének)

Új felállás (2006-tól)
* Max de la Sierra (billentyűs hangszerek, ének)
* Angel Pierre (ének, hangmérnök)
* Franco Scopinich (billentyűs hangszerek, szerző)
* Venise (ének) 

KARRIERTÖRTÉNET
Kalózrádió
Egy kisebb baráti társaság – vezéregyéniségei: Venise, Barry Mason és Franco Scopinich – rajongott az italodiscóért és a szintipopért. Szenvedélyüket szerették volna megosztani másokkal is, így szerveztek egy kalózadót, melyet Superradio névre kereszteltek. Idővel felvetődött az az ötlet, hogy saját dalokat is játszaniuk kéne. Rögvest írtak néhányat, de nem találtak hozzájuk kiadót. Legyünk őszinték: mire számítottak? Melyik kiadó vállalná, hogy pénzét befektetve kiadja egy olyan csoport dalait, amely amúgy a kiadó egyéb lemezeit feltehetően engedély és jogdíjfizetés nélkül játssza műsoraiban? (Igaz, a Superradio állományát saját bevallásuk szerint az üzlet és a pénz sosem érdekelte, csak a zene öröme és élvezete volt fontos számukra.) A megoldás egy saját kiadó létrehozása volt, amely a Superradio Records nevet kapta. Az első kiadványok – a Sun-La-Shan (Venise és Scopinich duója) és Barry Mason lemezei – meglepően nagy sikert arattak, ezért a merészebb tervek megvalósítása is szóba jöhetett. Például egy saját együttesé, amely a Superradio és vonzáskörének tehetségeit tömörítené. Az új formáció a Camaro’s Gang nevet választotta Franco Scopinich Chevy Camaro márkájú kocsija nyomán. Első kislemeze, az 1982-ben megjelent Ali Shuffle Alvin Cash öt évvel korábbi slágerének feldolgozása. Az eredeti szerzők (Alvin Cash – Willie Henderson) nevét a Camaro’s Gang is feltüntette a lemezén, mindazonáltal később megjelentek olyan példányok is, melyen kizárólagos szerzőként Alessandro Novaga (a Camaro’s Gang tagja) neve olvasható. A magyar közhiedelemmel ellentétben Ali Shuffle nem konkrét személy, nem egy egzotikus mesehős az Ezeregyéjszakából: így nevezték azt a táncszerű mozgást, amelyet az olimpiai és világbajnok amerikai nehézsúlyú ökölvívó, Muhammad Ali mutatott be a ringben meccsei közben, és amivel ellenfelei koncentrációját általában eredményesen meg is zavarta.


Dekameron 
Az Ali Shuffle sikerének köszönhetően újabb Camaro’s Gang kis- és maxilemezek jelentek meg, melyek a diszkókban és a lemezklubokban örvendtek nagy népszerűségnek: Fuerza Major, Move a Little Closer, Corn Flakes, I Like Boys. A lemezborítók általában fotókollázsokat ábrázoltak, melyek a tagok fényképeinek felhasználásával készültek az akkoriban divatos motívumok kombinálásával: autók (főleg Franco már említett Chevy Camarója), neonfények, napsütés, napszemüveg, egzotikus környezet. 1985-ben megjelent a formáció első albuma, a Decamerone, melyek alcíme (The Camaro One) azt sugallta, hogy lesz még több is, de végül nem lett. A nyolc track között ott voltak az addig megjelent dalok is remixelve: az Ali Shuffle hazánkban például csak az LP-nek köszönhetően vált igazán ismertté. Mindazonáltal a Decamerone a vártnál szerényebb sikert aratott, talán azért, mert az ismert dalok addigra már lefutottak, az újak viszont nem voltak elég ütősek. 1986-ban még két Camaro’s Gang felvétel jelent meg, ám sem a Bronx, sem a Motel Lovers nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A Camaro’s Gang tehát megszűnt, pedig az italodisco akkoriban még elég jól futott Európa-szerte. 

1999 novemberében egy holland electro-DJ – művészneve: I-f, igazi neve: Ferenc E. van der Sluijs – mixet készített klasszikus italo- és elektrozenékből. A Mixed Up in Hague Vol. 1. című CD-t 2000-ben a Panama Records adta ki korlátozott példányszámban: mindössze 750 darab jelent meg belőle. A kiadványnak igen jó visszhangja támadt, és megújult az érdeklődés az eredeti előadók iránt. Ennek köszönhetően a Superradio Records is megszabadult az eladatlan raktárkészleteitől, hiszen két sztárja is képviseltette magát a válogatáson: a Sun-La-Shan a Catch és a Camaro’s Gang a Super Shuffle című felvételével. (Ez utóbbi az Ali Shuffle dub verziója.) Mindkét formáció újra hallatott magáról: a Camaro’s Gang az új évezredben kvartettként létezik. A két alapító tag, Franco Scopinich és Stalwarts Venise új kollégái: Max De La Sierra (ének és billentyűs hangszerek) és Angel Pierre (hangmérnök, ének). Néhány új daluk is elérhetővé vált, mint például a Young School Lovers, a Born for Making Dancing és a Born For Loving Friends. 


DISZKOGRÁFIA
Kislemezek, maxik
* 1982: Ali Shuffle / Super Shuffle
* 1983: Move a Little Closer (Vocal) / Move a Little Closer (Drive Version)
* 1985: Fuerza Major / Corn Flakes
* 1985: Fuerza Major / Ali Shuffle (LP Version)
* 1985: Fuerza Major / I Like Boys
* 1985: Ali Shuffle (New Remix) / Snake Your Money
* 1985: Ali Shuffle (Remix) / Fuerza Major (Remix)
* 1986: Bronx / Bronx Invasion
* 1986: Motel Lovers / Car's Lovers
* 2007: Fuerza Major (Original Mix) / Fuerza Major (1985 Remix) / Fuerza Major (Tensnake Remix)

Album
* 1985: Decamerone (The Camaro One)

VIDEÓK


Ali Shuffle (másik klip)

Fuerza Major (csak zene!)


Corn Flakes (csak zene!)



Young School Lovers (csak zene!)

2014. július 5., szombat

DROIDS

A rövid életű francia Droids együttest 1977-ben hívta életre a Barclay Records két fiatal menedzsere, Fabrice Cuitad és Yves Hayat. A Csillagok háborúja (1977) hatalmas sikerét próbálták a könnyűzene világában megismételni. A (Do You Have) The Force című kislemezük ígéretes kezdetnek bizonyult, ám a Star Peace című albumot követően a Droids nem készített új felvételeket. A formáció ma már a francia szintipop klasszikusának számít, egyes méltatói a Daft Punk előfutárát látják benne.
 

TAGOK
* Fabrice Cuitad (zeneszerző, producer)
* Yves Hayat (zeneszerző, szintetizátorok és szekvenciák, producer)
* Richard Lornac (billentyűs hangszerek)
* Jean-Paul Batailley (ütős hangszerek)

KARRIERTÖRTÉNET
Minden 1977-ben kezdődött. A francia Barclay Records két fiatal menedzsere, Fabrice Cuitad és Yves Hayat megtekintette az esztendő legnagyobb sikerfilmjét, az amerikai Csillagok háborúját. Nézők millióihoz hasonlóan el voltak ragadtatva attól, amit láttak, és rögvest azon kezdtek gondolkodni, hogyan tudnának valami hasonlót létrehozni a könnyűzene területén. Mindehhez hamar segítőtársakra találtak a Barclay munkatársai között. Richard Lornac billentyűs épp akkoriban dolgozott a cég számára a Tumblack című LP-n, Jean-Paul Batailley pedig a cég „házi dobos”-ának számított, ő játszott például Hayat 1976-os szólóalbumán (Conversation Between The East And The West) is. Hayat, Lornac és Batailley vették fel a Barclay stúdiójában a (Do You Have) The Force című „electrodisco” felvételt (szerzők: Cuitad és Hayat), melynek címét – a film csapásvonalán haladva – fordítsuk így: Veled van az erő? Az új formáció a Droids nevet vette fel. Hayat és Lornac stílszerűen robotoknak öltözve adták elő a szerzeményt a francia tévében, velük együtt lépett fel egy fiatal táncosnő is. Részben ennek a fellépésnek, részben az ún. space-disco növekvő népszerűségének köszönhetően a (Do You Have) The Force szép sikert aratott még külföldön is. A következő esztendőben megjelent a Droids első és egyetlen albuma: ha a Star Warsból Csillagok háborúja lett, akkor az LP címét (Star Peace) fordítsuk így: Csillagok békéje. Bizonyos vélemények szerint az album néhány szerzeménye olyan, mintha a Kraftwerk „dance” stílusban zenélne, míg az olyan kompozíciók, mint az Interspace, a Tchoung Fou és a Renaissance de l'amour inkább a korai Klaus Schulze hatását tükrözik. 


A világhálón nagyon kevés információ található a Droidsról, és olykor még azok is ellentmondóak. Például az sem derül ki belőlük egyértelműen, hogy Hayat vagy Cuitad volt-e, akit megihletett a Star Wars, netán mindketten a film hatása alá kerültek. Néhány webhelyen Cuitad egyszemélyes projektjének titulálják a Droidsot, noha hivatalosan csak szerzőként vett részt az együttes munkájában. A kevés infó híján nem tudni, hogy a Droids miért tűnt el oly váratlanul a zenei életből, hiszen egészen 1980-ig a space-disco elég jól prosperált. A Sors igazságtalansága, hogy napjainkban úgy emlegetik a Droidsot (ha ugyan valaki még emlékszik rá), mint „a hetvenes évek Daft Punkjá”-t, pedig az lenne a jogos, ha a Daft Punkot neveznénk „az új évezred Droids”-ának. Yves Hayat és Fabrice Cuitad neve producerként később is felbukkant néhányszor Magyarországon nem igazán ismert előadók lemezein: a Wet és a Mobo Hayat személyéhez kapcsolódik, az Ose, Niko Flynn és a Goûts de Luxe pedig Cuitad pártfogoltja volt. Cuitad és Jean-François Boutillier írta az egylemezes Electra 1985-ös dalát is (Cuando Cuando). A (Do You Have) The Force 1990-ben megjelent Koto (alias Michiel van der Kuy) feldolgozásában a Plays Synthesizer World Hits című albumon.


DISZKOGRÁFIA
Kislemezek, maxik
* 1977: (Do You Have) The Force (Part 1) / (Do You Have) The Force (Part 2)
* 1978: (Do You Have) The Force (Part 1) / (Do You Have) The Force (Part 2) / Be Happy (Part 1) / Be Happy (Part 2)
* 1978: Be Happy (Part 1) / Renaissance de l'amour (Version Courte)
* 1978: Tienez la fuerza / Baile Shanti
* 2008: The Force (SSUK-EDIT)

Album
* 1978: Star Peace (LP)
* 2003: Star Peace (CD, Limited Edition)
* 2008: Star Peace (CD, Re-issue)

VIDEÓK



Shanti Dance (csak zene!)


Renaissance de l'amour (csak zene!)

The Force (Előadó: Koto) (csak zene!)