Az amerikai The Flirts női trió 1982-ben alakult Bobby Orlando zenei producer kezdeményezésére. Az együttes felállása gyakorlatilag évente megváltozott. Számos korai slágerét valójában Linda Jo Rizzo énekelte, aki 1985-től szólistaként dolgozik. A trió 1986-ig folyamatosan szerepelt a slágerlistákon, főleg Európában. A legtöbb forrás szerint ugyanabban az évben fel is oszlott, mindazonáltal még 1992-ben is jelent meg új album a The Flirts nevével. Ismertebb slágerei: Passion, We Just Want to Dance, Danger, Jukebox (Don't Put Another Dime), Helpless, New Toy, You & Me, Dancin’ Madly Backwards, Miss You.
TAGOK
Az eredeti felállás
* Andrea Del Conte (1982)
* Rebecca Sullivan (1982)
* Holly Kerr (1982–1983)
Később csatlakoztak
* Christina Criscione (1983–1986)
* Debby [Debra Gaynor] (1983–1986)
* Christy [Christie Angelica Muhaw] (1984–1985)
* Tricia [Patricia Wygal] (1985)
* Geri (1986)
További közreműködők
* Linda Jo Rizzo
* Natasha England
* Jodie Rocco
KARRIERTÖRTÉNET
A kezdetek
Az 1980-as évek elején új szelek fújdogáltak a popvilágban. Az előző évtized diszkózenéje kiment a divatból, az újabb dalok hangszerelésében pedig a korábbinál jóval nagyobb szerepet kaptak a szintetizátorok, ami együtt járt a ritmus felgyorsulásával is. A New York-i Bobby Orlando lett az új diszkózenei trend egyik meghatározó alakja, aki az 1980-as évek első felében számos, addig ismeretlen előadót vezetett be a popvilágba, sőt szólistaként is eredményesen ténykedett. Legelső, legsikeresebb és leghosszabb életű zenei projektje a The Flirts trió volt, amely 1982-ben alakult. Ekkoriban egy új együttest szinte már nem is lehetett videoklipek nélkül befuttatni, vagyis a külsőségek fontosabbá váltak, mint korábban. (Ezzel párhuzamosan viszont az énektudás sajnos egyre inkább háttérbe szorult, és egyre gyakoribbá vált, hogy valójában nem azok énekeltek, akiket a közönség látott. Lásd például Fun Fun, Black Box, Milli Vanilli stb.) Orlando három dekoratív hölgyet – egy szőkét, egy barnát és egy vöröset – szemelt ki arra, hogy arcukat adják a produkcióhoz, a zenei alapokat és az éneket pedig stúdióban vették fel egészen másokkal. (Ámbár egyes források szerint a The Flirts első felállásában valóban Andrea Del Conte énekelt.) A trió egyik énekhangja Linda Jo Rizzo, aki egy New York-i étteremben ismerkedett meg Orlandóval. A producernek megtetszett Linda hangja, és munkát ajánlott neki. Az énekesnő bő két évtizeddel később úgy emlékezett vissza, hogy Orlando számos dalt felvett vele, de ezeknek csak egy része jelent meg a The Flirts neve alatt, a többit a producer más projektekhez használta fel. A trió pályafutásáról sajnos nagyon kevés információ található a világhálón, ezért jómagam nem tudtam egyértelműen kideríteni, hogy Linda Jo pontosan mettől meddig és milyen formában vett részt a The Flirts munkájában. Az új évezredben ugyanis az énekesnő úgy nyilatkozott, hogy mindig a saját nevét használta, a The Flirts tagjainak hivatalos névsorában azonban nincsen Linda Jo nevű előadó. Állítása szerint 1984-ben vált meg az együttestől, vagyis a fentebb olvasható taglistán senkivel sem lehet egyértelműen behelyettesíteni. Mint elmondta, 1984-ig folyamatosan részt vett a The Flirts fellépésein, de csupán a Born to Flirt című album borítóján látható.
Őrülten táncolok hátrafelé
Ami egészen biztos, hogy a The Flirts első slágere Jukebox (Don't Put Another Dime) címmel jelent meg 1982-ben. Klipjét sokat játszotta a Music Television tévécsatorna, sőt elhangzott a Lány a völgyből (Valley Girl) című filmben is, amelynek Nicolas Cage játszotta a férfi főszerepét. Ezután következett a Passion, amely Európában is ismertté tette a trió nevét. A népszerű angol popduó, a Pet Shop Boys állítólag a Passion hallatán döntött úgy, hogy Orlandót kéri fel arra, készítsen remixet a West End Girls című dalukból. A The Flirts 10¢ a Dance című bemutatkozó albumáról egyébként szinte mindegyik dal ismertté vált a diszkókban, mint például a Boy Crazy, a Calling All Boys, az On the Beach és a We Just Want to Dance. Orlando a legismertebb slágerekből természetesen remixeket is készített, amelyeket szintén megjelentetett. A Born to Flirt című 1983-as nagylemezről a Danger aratta a legnagyobb sikert, a rádióhallgatók és a diszkóba járok azonban jól ismerhették a Big Boys Don’t Cry vagy a Telephone című szerzeményeket is.
1984-ben a Preppy Records The Flirts címmel kiadott egy négyszámos EP-t, amelyen egy új együttes, a Heartbeat U. S. A. énekelt. Orlandónak semmi köze nem volt ehhez az EP-hez, a Heartbeat U. S. A. triót ugyanis a The Flirtsből kivált egyik énekesnő alapította két másik lánnyal együtt, hogy kihasználja exegyüttesének akkoriban jól csengő nevét. Az anyagi kérdésekben igen szigorú – sőt mondhatjuk talán azt is, hogy fösvény – Orlando azonnal intézkedett, és lekötötte a The Flirts név kizárólagos használatát. Az Orlando-féle The Flirts 1984-es albuma a Made in America címet kapta. Erről a Helpless című, közel nyolcperces felvétel vált különösen népszerűvé. A dal egy olyan lányról szól, akit faképnél hagyott a fiúja, és ezért menthetetlennek (helpless) érzi magát. (A The Flirts-slágerek állandó témája volt a szerelem, a szex és a szórakozás.) E sorok írójának véleménye szerint a Made in America a The Flirts legjobban sikerült nagylemeze, amely a Helpless mellett olyan slágereket tartalmaz, mint a Dancin’ Madly Backwards, a Makin’ Time, a Physical Attraction, a Temptation, a Time Is Right vagy a This Time. Az 1985-ös nagylemez Blondes Brunettes & Redheads (Szőkék, barnák és vörösek) címmel jelent meg. Erről az LP-ről elsősorban a Crazy Guy, a New Toy, a Voulez-vous, az Opposites Attract és a You and Me vált népszerűvé. Utóbbi dal lett a The Flirts legnagyobb amerikai slágere, vezette a Billboard Hot Dance Club Play toplistáját.
Túl a csúcson
1986-ban kislemezen jelent meg a Miss You című dal, amely nem volt ugyan sikertelen, mégsem került rá a trió soron következő albumára. A Questions of the Heart című album dalai már nem keltettek akkora figyelmet, mint a korábbiak. Valószínűleg ez a legfőbb oka annak, hogy az együttes csak két év múlva hallatott magáról ismét, a Thing Called Love című maxija azonban nem aratott sikert. Az egy évvel későbbi After School a Full Force közreműködésével készült. Egyes pletykák szerint a két formáció együttműködése valójában hamarabb elkezdődött, de a Full Force nevét korábban nem tüntették fel a The Flirts lemezein. 14 Orlando-szerzeményt tartalmaz az 1992-ben megjelent Take a Chance on Me című album, amelyen a The Flirts ’92 név olvasható. Egyik dal sem vált slágerré, ami nem is csoda, hiszen az 1990-es évek elején a Bobby Orlando-féle diszkózene már divatjamúltnak számított. A The Flirts válogatáslemezei közül a 2001-ben kiadott Physical Attraction a legteljesebb, hiszen a kiadvány 3 CD-je kitűnő keresztmetszetet nyújt a trió karrierjéről. Az együttes egykori énekesnője, Linda Jo Rizzo az új évezredben is vállal fellépéseket, és olyankor saját dalai mellett a The Flirts nagy slágereit is elénekli. A magyar közönség 2009. október 9-én láthatta őt egy háromórás retrógálán, amelyen Fancy és a Bad Boys Blue is színpadra lépett. The Flirts néven az új évezredben is létezik egy trió, amelyről sajnos nem találtam adatokat a világhálón, a 2011-es fellépésekről készült videókon azonban az egyik énekesnő felismerhetően Christina Criscione.
DISZKOGRÁFIA
Kislemezek, maxik
* 1982: Jukebox (Don't Put Another Dime) / Boy Crazy
* 1982: Jukebox (Don't Put Another Dime) / Calling All Boys
* 1982: Jukebox (Don't Put Another Dime) / Danger
* 1982: Jukebox (Don't Put Another Dime) / Passion
* 1982: Jukebox (Don't Put Another Dime) (Remix)
* 1982: Jukebox (Dont Put Another Dime) / Surf's Up (On the Beach)
* 1982: Passion / Jungle Rock
* 1982: Passion / Calling All Boys
* 1982: Passion / Passion (Special Import Remix)
* 1982: We Just Want to Dance (Dance Edit) / We Just Want to Dance
* 1982: Boy Crazy / We Just Wanna Dance
* 1982: Calling All Boys / Passion
* 1983: Calling All Boys / On the Beach
* 1983: Calling All Boys (Special Remixed Disco Version) / We Just Wanna Dance (Dance Edit)
* 1983: Passion / Boy Crazy
* 1983: Danger / Danger (Instrumental)
* 1983: Danger / Dreamboy
* 1983: Danger / Love Reaction
* 1984: Danger / Big Boys Don't Cry
* 1984: Helpless (Extended Version) / This Time / Telephone
* 1984: Helpless (You Took My Love) (Club Version) / Helpless (You Took My Love) (7" Version)
* 1984: Helpless (You Took My Love) / Temptation
* 1984: Telephone / Oriental Boy (Remix)
* 1985: Dancin' Madly Backwards / Temptation
* 1985: Dancin' Madly Backwards (Remix) / Temptation / Danger (Macho Mix)
* 1985: New Toy / New Toy (Another Version)
* 1985: Voulez-vous / I Wanna Wear Your Ring
* 1985: You and Me / You and Me (Dub Version) / Opposites Attract
* 1985: You & Me / You & Me (Instrumental) / You & Me (Dub)
* 1986: All You Ever Think About Is... Sex / All You Ever Think About Is... Sex (Instrumental)
* 1986: Miss You / Voulez-vous
* 1986: Miss You / Miss You (Conclusion of 2) / Miss You (7" Version)
* 1986: Danger / Passion / Calling All Boys
* 1988: A Thing Called Love (Extended Love Mix) / A Thing Called Love (Radio Love Mix) / A Thing Called Love (Love Dub) / A Thing Called Love (New Age Love Mix)
* 1989: After School / After School (Bonus Beats) / After School (Instrumental) / After School (Percapella)
Albumok
* 1982: 10¢ a Dance (Boy Crazy, Calling All Boys és Passion címmel is megjelent)
* 1983: Born to Flirt
* 1983: Flirt with the Flirts
* 1984: Made in America
* 1985: Blondes, Brunettes & Redheads
* 1986: Questions of the Heart
* 1992: Take a Chance on Me
Válogatások
* 1991: The Best of the Flirts
* 1994: Greatest Hits
* 1996: Passion – The Best of
* 2001: Physical Attraction (3 CD)
VIDEÓK
Jukebox (Don't Put Another Dime) (másik klip)
Passion (másik klip)
Danger (csak zene!)
Danger (Video Mix)
Voulez-vous (csak zene!)
Time Is Right (csak zene!)
Physical Attraction (csak zene!)
Ez csudás összeállítás, köszönet!
VálaszTörlésGergely
Szuper,és alapos írás. (Mint szinte az összes írásod!!) Élmény ezeket olvasni.
VálaszTörlésKöszi az elismerést és Gergelyét is, ami valamiért elkerülte a figyelmemet. Lehetséges, hogy a közeljövőben írok majd néhány új szöveget, ami valószínűleg azt jelenti, hogy befejezek néhányat, melyek már évek óta félkész állapotban vannak. :)
Törlés